Trendy internetowe – 3D umarło

Co jest modne w świecie internetu, jakie projekty są najchętniej zamawiane? Ostatni rok przyniósł poważne zmiany w sposobie projektowania stron internetowych. Pierwsze co stało się już standardem to responsywność stron internetowych. Wydaje się że webmasterzy zrozumieli że nie ma co siedzieć przy starych przeglądarkach i głaskać je po pleckach, tylko trzeba iść do przodu. Mamy nowe języki – potężne CSS3 oraz HTML5. Ten pierwszy pozwala na tworzenie stron internetowych responsywnych, drugi pozwala na dużo większe interakcje, obsługę zdarzeń np przez javascript. Kodowanie chyba będzie przyjemniejsze. Co to są strony responsywne? To takie witryny, które są samowystarczalne i nie potrzebują swoich wersji mobilnych. Same ją stanowią.

Responsywność stron do zdolność dopasowywania fragmentów kodu arkusza stylów do dane rozdzielczości. Arkusz stylów definiuje jak strona WWW ma wyglądać. Tworzący stronę webmaster definiuje np.: że dla takich i takich monitorów, nawigacja ma być na całą szerokość strony , a w takich i takich ma być 1/3 szerokości i ma znajdować się po lewej stronie. Za pomocą CSS3 można niemal zmienić całą witrynę dla różnych rozdzielczości. To jest to na co czekał internet i klienci zamawiający witryny – cena stron typowo mobilnych podnosiła ogólne koszty, teraz tak nie jest.

Kolejnym ważnym i wartym uwagi elementem zmian to płaskie. Okazuje się że lubimy płaskie strony. Wypukłości, cienie, gradienty stosuje się rzadko i symbolicznie. Wszystkie przyciski, bloki z tekstem mają być bez 3D. Jest to raczej dążenie do maksymalne czytelności stron co na pewno poprze kolejna modna rzecz.

Czcionki z ikonami – są już wszędzie od pewnego czasu i jeszcze nikomu nie zbrzydły. Najprawdopodobniej się utrzymają. Co dają? Są idealne do przekazywania informacji za pomocą symboliki. Dodatkowo podnoszą walory graficzne strony. Jednak o ich istnieniu na pewno zadecydował powód numer jeden.

Generalnie świat designu stron internetowych dąży do nowego modelu przekazywania informacji w sposób czysty, przejrzysty, za pomocą grafik, symboli i nie wielkich ilości treści.

Elementy na strona internetowych już nie mogą być ściśnięte. Kiedyś nikt tym się nie przejmował, byle było widoczne od razu. Teraz okazuje się, że stronę lepiej przewinąć i w czystości utrzymywać wzrok.

Obecny trend jest na tyle intensywny, że powinien przez jakiś czas się utrzymać. Ciekawe co przyniesie nam kolejna epoka Tworzenia stron WWW.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *